A tudomány kimutatta , hogy az ősi Ecuador parti területeire a Japán szigetekről több mint 5500 évvel ezelőtt kisebb bevándorlás történt . Az Ecuadori Sta.Elena félszigeti Valdivia kultúra felfedezése Betty J. Meggers és Clifford Evans régészek nevéhez fűződik . A Valdívia kultúra ie. 4400 - ie. 1450között az Amerikai kontinens egyik legelső , legkorábbi kerámiát készítő ismert civilizációja . A régészeti feltárások során feltűnt a Valdívia kerámia leleteinek hasonlósága a Dél-Japán szigeteki Jomón kultúra kerámiáival . A fazekasság hirtelen minden előzmény nélkül jelent meg a kőkorszaki Valdivia kultúrában i.e 4400 körül .
A kerámia díszítés az elkövetkező 2000 évben változott , egyszerűbbé vált .
Azonban a kerámiák kevéssé avagy egyáltalán nem kötődnek semmilyen korábbi Amerikai kerámia stílushoz , de feltűnően hasonlítanak ahhoz amit a Jomon kultúra a legdélibb Japán szigeten Kyushu szigetén készített ugyanezen időszak alatt.
A stilisztikai hasonlóságok kizárják a független találmányt . A jellegzetes vonaldíszes motívumok , a cserepek , a szobrok formái , a tengeri élelemszerzés , a halászat , a gyűjtögetés és a csónakok használata , mind a Jomón kultúrára emlékeztetnek . A tárgyi bizonyítékok elsősorban a kerámia leletek alapján bizonyossá vált egy véletlenszerű , esetleg többszörösen ismétlődő bevándorlás a Japán szigetekről a mai Ecuador parti területeire . Hasonló kerámia cserépdarabok kerültek elő a Columbiai San Pedro kultúrakörből amik i.e. 3800 évszámmal datálhatóak . A San Pedro kultúra kerámia leletei nagyfokú hasonlóságokat mutatnak egyfelől a Valdivia kultúra leleteivel és a Japán Honsu valamint Kyoshu szigeteki kerámiákkal és megerősítik , hogy a Valdivia és a Kolumbiai San Pedro kerámiákat ugyanazok a fazekasok , ugyanaz a nép készítette .
További nem elhanyagolható tárgyi bizonyíték a csillag lyukú buzogány , amit Japánban és Koreában valamint Ecuadorban , Peruban és Bolíviában használták . Az Ázsiai csillag lyukú buzogány kő fejek készítési időpontja a késő Jomon időszak i.e. 1000 . Az Andokban is hasonló buzogányok készültek először kőből majd később bronzból i.sz 500-1500 közt . Mivel a fegyver csak Dél-Amerika egyes területein és a Jomon területeken volt használatban és az évszámok eredményei egyértelműen világos bizonyítást adnak arra , hogy a Jomon emberek hozták magukkal a csillag lyukú buzogány készítésének a technológiáját Dél-Amerikába ..
A Jomon bevándorlás feltételezett útvonala |
Amit Betty J. Meggers és Clifford Evens akkoriban nem tudhatott , hogy a legújabb kutatások eredményei szerint a kerámiakészítés Európában kezdődött . A legelső ismert Európai kerámia lelet 28.000 éves .
A vonaldíszes kerámia ( linear pottery ) virágzása Közép-Európában a Pre-Magyar Duna II.
vagy Vinca ie. 7.500 - 6.500 között kultúrákban tetőződött . Előzménye a Duna I. vagy Kőrös - Tisza kultúra ie. 8.000 - 7.000 . Későbbi változatai az Alföldi és a Dunántúli vonaldíszes ie. 4.000körül .
vonaldíszes kerámia elterjedési területe Európában |
A Japán szigeteki Jomón kultúra ie. 14.000 - ie .400 között .
Legkorábbi ismert kerámia leletei 12.000 évesek .
Egy a Pre-Magyar kultúrát hordozó csoport érkezésének hatására a Japán szigeteken az addigi
kezdetleges , primitív kerámia készítést átváltotta a vonaldíszes kerámia típus . Ez a kicsi csoport elég erős volt , meg tudta változtatni a Jomón kultúra ősibb tradicionális kerámia készítését és később szándékosan avagy véletlenül átszelte a Csendes - Óceánt és a mai Ecuador partvidékén létrehozta Amerika első jelentős civilizációit a Valdívia és a San Pedro kultúrákat .
További Pre-Magyar ( Jomón ) kerámiákon megnyilvánuló kulturális hatás mutatható ki az Észak-Perui Vicus folyó völgyi Guanape és a Közép-Perui Ancón kultúrákban is .
http://weberstudies.weber.edu/archive/archive%20B%20Vol.%2011-16.1/Vol.%2015.2/15.2Fox.htm |
Valdívia kultúra leletei |
Jomon vonaldíszes karámia |
http://www.dot-domesday.me.uk/develop.htm |
http://cdn.tokyotimes.com/wp-content/uploads/2013/04/jomon-pot.jpg |
Sumer vonaldíszes kerámia http://www.ceramicstoday.com/articles/potters_wheel.htm |
http://www.ancient-wisdom.co.uk/americasoldnew.htm |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése